Блог сантехнік Дніпро

Сантехнічні роботи своїми руками.
Уроки домашнього майстра.

Викликати майстра в один клік

Розміщення санвузлів та сантехнічних приладів регулюється нормами та правилами. В Україні воно визначається будівельними нормами та правилами (СНіПами). В інших країнах СНД також є свої норми. Крім того, існують територіальні будівельні норми, які діють у регіонах чи окремих містах. Щоб ваше перепланування санвузла не визнали незаконним, попередньо вивчіть ці норми. Наприклад, ви можете піти до місцевого управління архітектури та дізнатися там, якими нормативами у вашому населеному пункті регламентується планування квартири.

При плануванні санвузла котеджу немає необхідності суворо дотримуватися правил і норм, звичайно, якщо ви не підключаєтеся до централізованої системи каналізації.

Наведемо деякі прості правила, дотримуючись яких при плануванні санвузла ви зможете зробити його комфортним та безпечним.

  1. Будівельними нормами більшості країн СНД не дозволяється розташовувати санвузол над житловою зоною або кухнею. Однак в Україні робиться виняток для дворівневих квартир, в яких дозволяється розміщення санвузлів над кухнею.
  2. Під час реєстрації перепланувань часто стикаються з проблемою, що в БТІ не хочуть затверджувати перепланування, в яких кухні розміщуються над житловими зонами. Насправді СНиПи та інші нормативи, що діють в Україні, не перешкоджають розміщенню «мокрих зон», крім санвузла, над житловими кімнатами. Проте розумніше цього не робити.
  3. У СНіПах не обумовлюється розташування сантехнічних приладів по відношенню до стояка, проте унітаз бажано розміщувати на відстані не більше 1 м від стояка, а інші сантехнічні прилади — на відстані не більше 3 м. Якщо не дотримуватися цих норм, то можливе засмоктування води із сифонів, а для запобігання цьому на кінці кожного з них потрібно буде робити повітропровід.
  4. Мінімальний розмір вбиральні повинен становити 1,2 м за глибиною та 0,8 м за шириною. Для ванної або суміщеного санвузла таких нормативів немає. Однак, якщо будинок призначений для проживання сімей з інвалідами, вбиральня з умивальником повинна мати розміри 1,6×2,2 м, а ванна кімната або суміщений санвузол — 2,2×2,2 м.
  5. Висота стелі в санвузлі повинна становити не менше 2,5 м, а на підході до санвузла — не менше 2,1 м. Ця норма регламентована Українським СНіПами.
  6. Якщо ви робите санвузол у мансарді, то відстань від унітазу до похилої площини мансарди має бути не менше 105 -110 см.
  7. Двері санвузлів повинні відчинятися строго назовні і вести до передпокою. Відповідно до будівельних норм, виходи з санвузла не можна розміщувати в житловій зоні або на кухні.
  8. Щоб нормально користуватися сантехнічними приладами, потрібно залишати вільний простір перед приладами та з боків від них:
  9. перед ванною або душовою кабіною знадобиться вільний простір не менше 70 см, а краще — 105-110 см;
  10. Перед унітазом або біде потрібно залишити не менше 60 см вільного простору, а з кожного боку - по 25 см;
  11. перед умивальником потрібно не менше 70 см вільного простору, а якщо він розташований у ніші, то 90 см.


Суміщений чи роздільний?

По-перше, вивільняється корисна площа, і таким чином вирішується питання розміщення більшої кількості санітарно-технічних приладів, ніж дозволяв окремий санвузол. Часто виходить навіть у найменших санвузлах додатково встановити біде, пісуар чи пральну машину.

По-друге, суміщення функцій в одному приміщенні більш гігієнічне. У стандартні вбиральні часто не влазить навіть раковина, тому щоб помити руки, ми повинні вийти з вбиральні, зайти у ванну кімнату, хапаючись при цьому за ручки дверей немитими руками, а якщо ванна зайнята, то чекати під дверима.

Сумісний санвузол - унітаз і душова кабіна - компактне розміщення

Суміщений санвузол - унітаз і душова кабіна - компактне розміщення

Однак суміщений санвузл має і недоліки. Основний - два члени сім'ї не можуть одночасно використовувати два різні приміщення. Тому, вирішуючи питання про об'єднання санвузла, потрібно врахувати кількість, стать і вік членів сім'ї, що проживають.

Є ще один недолік суміщеного санвузла. І пов'язаний він, знову ж таки, з гігієною. Виходить, що в тому самому приміщенні справляють природні потреби і, наприклад, чистять зуби. Ці проблеми частково вирішуються примусовою вентиляцією, використанням освіжувачів повітря та частішим прибиранням санвузла.


Що ж робити, якщо у санвузлі не вистачає місця для додаткових сантехнічних приладів? Існує низка способів вивільнення місця, і деякі з них не вимагають перепланування санвузла, тому є маловитратними.

  1. Ви можете встановити комбіновані сантехнічні прилади, такі як унітаз-біде або гідробокс замість планованих окремо ванни та душової кабіни.
  2. Встановіть компактні сантехнічні та інші прилади, наприклад, міні-раковину замість звичайної, душову кабіну замість ванни, плоску пральну машину з верхнім завантаженням замість звичайного з фронтальним завантаженням.
  3. Використовуйте кутові раковини, пісуари, душові кабіни та ванни. Нерідко площа кутів частково зайнята, а тим часом переміщення деяких приладів у кути вивільняє корисну площу.
  4. Поєднайте два прилади на одній площі або використовуйте настінні модифікації замість підлогових. Наприклад, розмістіть пральну машину під раковиною, придбайте настінний водонагрівач замість підлогового і т.д.
  5. Використовуйте внутрішньостінні установки. Короб для таких інсталяцій, звичайно, займає місце, але в нього можна прибрати все сантехнічне підведення та деякі інші пристрої. Прикладом такої інсталяції є настінний унітаз із вбудованим бачком. Крім того, раковини та інші сантехнічні прилади можуть мати частину конструкцій, вбудованих у стіну.

Внутрішньостенова інсталяція з біде та туалетом

Ще одна інсталяція: ванна, біде та унітаз вздовж однієї стіни

Внутрішньостенова інсталяція з біде та туалетом

Ванна, розташована в кутку

Ванна, розташована в кутку

Перетворення ванни на душовий бокс

Перетворення ванни в душовий бокс

Якщо перерахованих порад недостатньо, щоб розмістити у санвузлі все те, що ви хочете, тоді необхідно подумати про перепланування санвузла. Існують такі способи перепланування.

Кутове миття

Кутове миття

  1. Поєднання роздільного санвузла — дозволяє звільнити достатню кількість площі.
  2. Переміщення перегородки між туалетом та ванною — дає можливість розмістити сантехніку більш вдало . Наприклад, якщо ви у ванній кімнаті ставите душову кабіну замість ванни, тобто сенс пересунути перегородку і збільшити площу вбиральні, зменшивши площу ванної кімнати. Тоді у вбиральні ви зможете помістити біде, або пісуар, або раковину.
  3. Розширення площі санвузла за рахунок передпокою — дозволяє отримати додаткову площу як для роздільного, так спільного санвузла. Однак не завжди площа передпокою, розташування вхідних дверей та інших кімнат дозволяють це зробити.
  4. Перенесення санвузла — найбільш складний варіант перепланування, що має безліч обмежень, які вказані у підрозділі «Правила розміщення санітарних зон та сантехнічних приладів».

Блог Сантехніка в квартирі та будинку своїми руками Планування санвузлів

Викликати майстра в один клік

Залишіть Ваш номер телефону, і наш спеціаліст передзвонить Вам

Ми зв'яжемося з вами протягом 1 хвилин